LaMedic.ro                                               Site dedicat informării medicale .


   Acasă  |  Boli  |  Unitati medicale  |  Medicamente  |  Articole  |  Legislație  |  Links  |  Contact

Ephimigrin

Compozitie:
Un comprimat contine acid acetilsalicilic 350 mg, paracetamol 230 mg, cafeina anhidra 20 mg si excipienti: amidon, talc, stearat de magneziu.

Actiuni:
Grupa farmacoterapeutica: analgezice si antipiretice. Cod ATC: N02B A51
Analgezic si antipiretic prin acidul acetilsalicilic si paracetamol; stimulant psihomotor slab si antimigrenos prin cafeina.

Indicatii terapeutice:
Tratamentul simptomatic al durerii de intensitate usoara si medie, cu diferite localizari: mialgii, nevralgii, cefalee, dureri postoperatorii, artralgii. Stari febrile.

Contraindicatii:
Hipersensibilitate la unul din componentii produsului, ulcer gastro-duodenal activ, boli hemoragice, insuficienta hepatica sau renala severa, deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenaza, copii cu vârsta mai mica de 7 ani.

Interactiuni:
Antiinflamatoare nesteroidiene: creste riscul nefrotoxic si hemoragic.
Anticoagulante: creste riscul hemoragic.
Medicamente inductoare enzimatice si bauturi alcoolice: creste riscul de hepatotoxicitate al paracetamolului si riscul de aparitie a sângerarilor si ulceratiilor digestive.
Ephimigrin, prin continutul sau in paracetamol, poate modifica rezultatele dozarii acidului uric sanguin prin metoda cu acid fosfotungstic si a glicemiei prin metoda cu glucozo-oxidazo-peroxidaza.
Prin continutul in cafeina, dozele mari pot pozitiva testul de control antidoping.

Atentionari speciale:
La pacientii cu astm bronsic si alte alergii respiratorii, ca si la cei cu hipersensibilitate la analgezice si antireumatice poate declansa crize de astm si alte reactii alergice de tip anafilactic.
Copii: La copii cu simptome de boli febrile acute exista riscul aparitiei sindromului Reye.

 

Sarcina si alaptarea:
Este contraindicata administrarea in ultimul trimestru de sarcina. In trimestrele II si III, precum si in timpul alaptarii, produsul se poate administra numai la recomandarea medicului.

Capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje:
Nu afecteaza capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Doze si mod de administrare:
1 comprimat la nevoie. Doza poate fi crescuta pâna la 3-4 comprimate pe zi, administrate de preferinta in timpul mesei. Comprimatele trebuie luate cu un pahar cu apa sau alte lichide.
Nu trebuie folosit in doze mari sau timp indelungat fara recomandarea medicului.

Reactii adverse:
Tulburari digestive (epigastralgii, mici sangerari digestive, greata, varsaturi, diaree), reactii alergice de tip anafilactic (eruptii cutanate, edem angioneurotic, crize de astm).
Tratamentul continuu, indelungat, poate afecta toxic rinichiul (nefrita interstitiala, necroza papilara).
Relativ rar poate sa apara reactie anafilactoida mergand pâna la asfixie sau colaps (la pacientii cu intoleranta la acidul acetilsalicilic si alte antiinflamatoare nesteroidiene inhibitoare ale ciclooxigenazei).

Supradozaj:
Simptome datorate acidului acetilsalicilic: tulburari gastrointestinale (greata, varsaturi, hemoragii), ameteli, cefalee, tinitus si surditate partiala, tulburari respiratorii, stare de excitatie, confuzie, halucinatii, convulsii, coma.
Simptome datorate paracetamolului: la doze foarte mari apar semne de toxicitate hepatica (citoliza hepatica cu icter, fenomene de encefalopatie hepatica, coma).
Simptome datorate cafeinei: tahicardie, extrasistole, insomnie, tulburari respiratorii, tremor.
Se recomanda tratamentul de urgenta in spital.

Pastrare:
A nu se utiliza dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj.
A se pastra la temperaturi intre 15-25oC, in ambalajul original.
A nu se lasa la indemâna copiilor.

Ambalaj:
Cutii de carton cu 2 blistere a 10 comprimate.

Producator: S.C. EUROPHARM S.A. - Brasov

Detinatorul autorizatiei de punere pe piata: S.C. EUROPHARM S.A. - Brasov

Autorizatie de punere de viata Nr. 77 / 1999 / 01

Data ultimei verificari a prospectului: Martie 2003

Insotiti orice reclamatie cu numarul de serie inscris pe blister sau cutie!

 


©2006 Sarom SRL